Ημερομηνία: 1/9/2019
Τίτλος: Διακρίσεις για την ομάδα Κένταυρος σε τρεις διεθνείς φοιτητικούς διαγωνισμούς Formula Student SAE
Περιγραφή: Η ομάδα φοιτητών του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Centaurus Racing Team συμμετείχε με το νέο μονοθέσιο αγωνιστικό της «Αμφίων» σε τρεις διεθνείς φοιτητικούς διαγωνισμούς Formula Student SAE στο Τορίνο της Ιταλίας (FS ATA) 24-28/7/2019,  στο Hockenheim της Γερμανίας (FSG) 5-11/8/2019, και στο Most της Τσεχία (FS CZ) 13-17/8/2019, πετυχαίνοντας σημαντικές διακρίσεις. Στο διαγωνισμό της Τσεχίας πήρε την 1η θέση στην κατηγορία Cost & Manufacturing και την 2η στην κατηγορία Business Plan Presentation για βενζινοκίνητα οχήματα. Στη Γερμανία ήρθε στην 9η θέση στη κατηγορία Engineering Design.
Link1: Centaurus Racing Team