Ημερομηνία: 2/3/2012
Τίτλος:
Περιγραφή: Ο φοιτητής του 8ου εξαμήνου Αλέξανδρος Σεραφείμ επελέγη να εκπροσωπήσει το Εργαστήριο Υλικών στο διεθνές συνέδριο Junior Euromat 2012, που θα διεξαχθεί στην Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL). στην Ελβετία στις 23-27 Ιουλίου 2012. Η επιλογή έγινε μετά από διαγωνισμό μεταξύ τεσσάρων φοιτητών που εκπονούν την διπλωματική τους εργασία στο Εργαστήριο. Τα έξοδα συμμετοχής θα καλυφθούν από το Εργαστήριο Υλικών. Ο Αλέξανδρος Σεραφείμ εκπονεί την εργασία του με θέμα την ανάπτυξη μοντέλου για την περιγραφή της εξέλιξης διασποράς σωματιδίων - ενδομεταλλικών ενώσεων σε μεταλλικά κράματα με στόχο την περιγραφή της μεταβολής της μηχανικής αντοχής μετά από θερμικές κατεργασίες ή συγκολλήσεις.
Link1: Junior Euromat 2012