Ημερομηνία: 21/10/2009
Τίτλος:
Περιγραφή: Ο Δρ. Κώστας Δανάς, Διπλωματούχος του Τμήματος '03, εξελέγη Ερευνητής (Research Lecturer - Chargé de Researche 2) στο CNRS - Laboratoire de Mécaniques des Solides (LMS) της École Polytechnique στο Παρίσι τον Ιούνιο 2009. Μετά την αποφοίτησή του από το Τμήμα, ο Δρ. Δανάς συνέχισε μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Pennsylvania (PENN) των ΗΠΑ, όπου συνεργάστηκε με τον Καθηγητή Ponte Castañeda σε προβλήματα μηχανικής συμπεριφοράς μη-γραμμικών σύνθετων υλικών. Απέκτησε το M.Sc. το 2004 από το PENN. Κατά την διάρκεια των σπουδών του στο PENN επισκέφθηκε μαζί με τον καθηγητή Ponte Castañeda για μεγάλο χρονικό διά-στημα την École Polytechnique. Η διδακτορική του διατριβή είχε τίτλο “Porous materials with evolving microstructure: constitutive modeling, numerical implementation and applications” και το 2008 του απενεμήθη ο τίτλος του Διδάκτορα από το PENN και την École Polytechnique. Κατόπιν εργάστηκε ως Postdoctoral Research Associate στο Department of Engineering του Cambridge University στην Αγγλία.